Aerodynamische trailer bespaart tot 15% brandstof en emissies
Gecreëerd op 02/11/2009, 13:00:21
Eerdere veelbelovende voorspellingen, gebaseerd op wiskundige modellen en windtunneltesten door TU Delft, zijn tijdens praktijktesten met een aangepaste trailer op de weg bevestigd. Hiermee levert het publiek-private samenwerkingsplatform PART (Platform for Aerodynamic Road Transport) een bruikbare toepassing die direct in productie kan gaan.
De toepassing van aerodynamische gevormde sideskirts heeft een verwachte terugverdientijd van twee jaar. Bovendien zijn de sideskirts toepasbaar op ongeveer de helft van het huidige wagenpark doordat de skirts ook achteraf kunnen worden aangebracht.
CO2 reductie
Prof.dr.ir. Michel van Tooren van de faculteit Luchtvaart- en Ruimtevaarttechniek, TU Delft: 'In 2005 zijn er in Nederland 10.000 nieuwe opleggers in gebruik genomen. Met een gemiddeld verbruik van 30 liter per 100 kilometer wordt er 750 miljoen liter diesel per jaar verbruikt in Nederland. We kunnen bij 50% van die opleggers vanaf 5% brandstof besparen. Dat betekent een reductie van 50 miljoen ton CO2-uitstoot per jaar in de sector wegtransport. Dit onderzoek leidt dus echt tot een substantiële, structurele bijdrage aan het verlagen van het brandstofverbruik en daarmee ook een jaarlijkse besparing van tientallen miljoenen euro’s.'
Hij vervolgt: 'We hebben met de sector wegtransport nu een mooi platform opgebouwd voor verder onderzoek en verdere ontwikkeling, maar missen de overheid nog als actief meewerkende partner. Het verkrijgen van de vergunning voor de wegtesten alleen al heeft ontzettend veel tijd, moeite en frustratie gekost. De volgende stap is een praktische samenwerking tussen overheid en industrie om de oplossingen ook daadwerkelijk te kunnen realiseren.'
PART
PART, een samenwerkingsverband tussen de TU Delft, TNT, Scania Beers BV, FOCWA Carrosseriebouw, Ephicas, Kees Mulder Carrosserieën, Van Eck Carrosseriebouw, Syntens, Squarell Technology, Emons Group en NEA Transportonderzoek- en opleiding, heeft als doelstelling aerodynamische aanpassingen aan trailers te ontwikkelen en te testen. In tegenstelling tot onderzoek naar de aerodynamische eigenschappen van trucks, zijn opleggers nog relatief onontgonnen gebied. Aanpassingen zoals de Ephicas sideskirts of boat tails kunnen leiden tot reducties van de luchtweerstand oplopend tot 30%, wat zich vertaalt in een reductie in brandstofverbruik en emissies van wel 15%. Bovendien levert het ook een bijdrage aan rendementsverbetering in de zeer concurrerende markt van wegvervoer.
(…)
Bron: tudelft.nl